Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. C+E?
Chcąc pracować w branży transportowej, jako kierowca tzw. tira, nie wystarczy mieć prawo jazdy kategorii B. Szukając zatrudnienia w tym zawodzie, należy legitymować się uprawnieniami kierowcy zawodowego kategorii C+E C, samo C nie jest wystarczające. Czym różnią się między sobą wspomniane rodzaje dokumentów? Jak i dlaczego warto je uzyskać?
Prawo jazdy kategorii C a C+E, na czym polega różnica?
Kategoria C w prawie jazdy ogólnie rzecz ujmując, oznacza samochody ciężarowe. Dokładniej uprawnia ono do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t z wyjątkiem autobusu. Pozwala również prowadzić wspomniane pojazdy z przyczepką lekką, maszyny określone kat. AM (dawniej karta motorowerowa), a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym. Do kursu mogą przystąpić osoby powyżej 21 lat i mają prawo jazdy kat B, ewentualnie powyżej 18 lat i ukończony kurs kwalifikacji wstępnej. Koniecznie należy uzyskać zaświadczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych, dokument lekarski o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów ciężarowych oraz profil kandydata na kierowcę.
Jeśli mowa o prawo jazdy na kategorię C+E, to podstawowy dokument pozwalający prowadzić ciągnik siodłowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t łącznie z przyczepą. C+E umożliwia kierowanie zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami).
Czym jest kurs łączony na prawo jazdy kategorii C oraz CE?
Skoro chcąc mieć uprawnienia do prowadzenia pojazdów powyżej 3,5 t z przyczepą lub naczepą trzeba mieć prawo jazdy na kat C, warto przyspieszyć cały proces dydaktyczny i zapisać się na kurs łączony. Jest to idealna opcja dla tych, którzy chcą w krótkim czasie rozpocząć pracę w firmie transportowej. Pozytywne zaliczenie teorii obu kursów C i C+E w części teoretycznej i praktycznej oraz zaliczeniu egzaminów wewnętrznych otwiera drzwi do egzaminu państwowego.